Що визначає нашу впевненість у завтрашньому дні?

Напевно, перше, що приходить в голову кожному – дах над головою. Як показало дослідження, проведене Коаліцією ВПО Півдня України та ГО «Десяте квітня», лише 3% внутрішньо переміщених осіб в Одеській області можуть бути спокійними, що завтра не доведеться вкотре збирати речі та шукати нове житло, оскільки вони вже мають власне. Решта – досі орендують кімнати/квартири/будинки, проживають у родичів або в колективних центрах, та не можуть собі дозволити придбати нерухомість на ринкових умовах. Це зумовлено також тим, що сукупний дохід 23% родин дорівнює 1000-5000 грн, 31% – 5000-10000 грн та 22% – 10000-15000 грн. В середньому вартість орендованого житла в Одесі коливається в межах 5000-8000 грн. Таким чином, якщо брати приблизні середні показники, то родина, що складається з 3 членів, маючи дохід 10000 грн та сплачуючи щомісячну орендну плату квартири в розмірі 6000 грн., не спроможна накопичити достатньо коштів для придбання житла на ринкових умовах. Соціальне житло в Одеській області відсутнє взагалі, а ті державні, регіональні, місцеві програми, які сьогодні існують – малоефективні внаслідок слабкого фінансування, недосконалих механізмів реалізації та низької поінформованості про них самих внутрішньо переміщених осіб.

Про це та інші проблеми в забезпеченні житлом ВПО в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Кіровоградській областях говорили координатори Коаліції в Харкові на форумі «Міста солідарності» 3 жовтня 2019 року, який був організований Агентством ООН у справах біженців. Спільна робота представників громадського сектору та центральних і місцевих органів влади із 36 міст України була спрямована на розробку дієвих рекомендацій, впровадження яких змінить житлову ситуацію ВПО на краще.

За результатами напрацювань в рамках заходу, Коаліція поставила собі за мету:
по-перше, адвокатувати удосконалення вже існуючих житлових програм, впровадження додаткових програм (пільгове кредитування, лізингові програми), залучення коштів на їх реалізацію;
по-друге, просувати внесення змін в законодавство, що стосується порядку отримання соціального та тимчасового житла, сприяти створенню таких фондів;
по-третє, проводити інформаційні кампанії серед ВПО щодо можливостей вирішення житлового питання, і не тільки.

Нагадаємо, що Коаліція ВПО Півдня України була створена в лютому 2019 року з метою вирішення найболючішої проблеми ВПО – житлової. Коаліція працює послідовно та цілеспрямовано, проводить дослідження потреб в житлі ВПО, встановлює партнерські відносини із органами влади, із задоволенням обмінюється напрацьованим досвідом та мотивована на подальшу плідну роботу.

Вище наведені попередні результати дослідження «Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в житлі: види, можливості, рішення», яке проводилось Коаліцією ВПО Півдня України (збір даних) та ГО «Десяте квітня» (розробка методології, інструментарію дослідження, обробка та аналіз даних) протягом 2019 року. Звіт буде опубліковано найближчим часом.

 

Як відновити судове, виконавче провадження, матеріали якого було втрачено на непідконтрольній території?

Нормативно-правове регулювання, практичні поради, алгоритм дій напрацьовувати правники системи БВПД разом з юристами ГО «Десяте квітня» підчас воркшопів, організованих в партнерстві з Агентством ООН у справах біженців.

Фахівці обмінялися власними напрацюваннями в судовій практиці з питань захисту прав ВПО, вдосконалили навички аналізу судової практики, формулювання правових позицій, формування нових підходів до вирішення нетипових справ.

Важливо зазначити, що організувати заходи вдалося завдяки підтримці Координаційного центра з надання правової допомоги, правового клубу «Правокатор» м. Дніпро, Регіональних центрів з надання БВПД у Кіровоградській, Херсонській, Миколаївській областях.

Маємо намір не зупинятися та вже 30-31 жовтня 2019 р. на «Вікінгів» системи БВПД чекатиме Школа тренерів, організовану спільно з правовим клубом «Правокатор.Одеса».

Від діла до розмов..

Таким шляхом пішла Коаліція ВПО Півдня України, де представники кожної з 4-х областей (Одеської, Херсонської, Миколаївської та Кіровоградської) напрацювавши здобутки у питаннях житла, ділилися інформацією за круглим столом. Так, основними тезами зустрічі стали:
– коаліція в Одеській області налагодила співпрацю з Моніторинговою місією ОБСЄ, Українським фондом соціальних інвестицій та іншими організаціями. Знайшли будівлю, яка може бути переведена у фонд соціального/тимчасового житла, підготували відповідні листи та налагоджують взаємодію з органами влади для вирішення даного питання. Також в Одеській області проведено дослідження «Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в жилі: види, можливості, рішення», результати якого будуть представлені широкому загалу найближчим часом».
– В Миколаївській області родина ВПО змогла скористатися міською житловою програмою. Крім того, члени коаліції завершують аналогічне дослідження.
– В Херсонській області члени коаліції провели кампанію зі збору інформації щодо житлового забезпечення ВПО, шляхом інформаційних запитів. Так, Протягом 2016 – 2018 років в рамках діючої Програми, відповідно до наданих клопотань органів місцевого самоврядування та райдержадміністрацій, 7 родин внутрішньо переміщених осіб отримали пільгові кредити для придбання житла на загальну суму понад 700 тис. грн. Ще коаліція виявила об’єкт комунальної власності, який може бути соціальним житлом в Скадовську. Але до того, в цьому курортному містечку почали постановку ВПО на соціальний квартирний облік, що також є здобутком.
– В Кіровоградській області активно лобіюються питання виділення земельних ділянок під житлову забудову для ВПО. Державна програма «Доступне житло» в області не реалізовується, оскільки там не відбувається будівництво житлових будинків.

Серед пріоритетів діяльності коаліції, координатори визначили завершення дослідження в усіх регіонах, де діє об’єднання; інформування ВПО про наявні житлові програми та можливості; лобіювання впровадження програми лізингу та належного забезпечення діяльності існуючих державних, регіональних та місцевих програм; наповнення фондів соціального та тимчасового житла шляхом виявлення, переведення в комунальну власність та реконструкцію придатних будівель, а також забезпечення постановки ВПО на відповідні соціальні квартирні обліки тощо.

Про це та інше координатори будуть розповідати на Форумі «Міста солідарності», що відбудеться вже на початку жовтня в Харкові, тож не зайвим було і попрактикуватися і ораторському мистецтву, де професійний ментор дав практичні поради як зробити виступ максимально переконливим, аби партнери з інших організацій, зокрема міжнародних, та органи влади охоче співпрацювали у вирішенні житлової проблеми ВПО.

Нагадаємо, що Коаліція ВПО Півдня України була створена 21 організацією у лютому цього року, щоби ефективно сприяти інтеграції ВПО у нові громади, шляхом вирішення головної проблеми – відсутності житла.

Informal FORUM

Що якнайкраще надихає на нові звершення?

Звичайно що мотивуючі успішні приклади, спілкування в колі однодумців, генерація спільних ідей та позитивні емоції.

Все це чекало на спільноти біженців та переселенців в Одесі під час другого щорічного форуму, який відбувся у вересні 2019 року. Виступи спікерів, які досягли успіхів у сферах культури, здорового способу життя, комунікацій, освіти та екології; робота над новими проектами за нестандартними алгоритмами; презентації своїх культур та здобутків, а також енергійний концерт наповнили 2 дні заходу. Метою форуму було не тільки здійснити профілактику професійного вигорання, надихнути на нові ідеї, розширити горизонти пошуку нових, цікавих рішень буденних проблем переміщених осіб, а й налагодити партнерські зв’язки, об’єднати зусилля тих, хто щодня захищає інтереси людей, які вимушено покинули свої домівки, і це нам вдалося! Завдяки форуму, хлопчина з Криму поділився своїм талантом гри на саксофоні на Дні міста Баштанки, куди його запросила спільнота, що опікується переселенцями, а переселенка, що проживає в Кіровоградській області, об’єднала за столом однодумців з інших регіонів, які хочуть розбудовувати міста, що вже стали їх домівками, за символічною грою «Світ громад». Біженці дізналися історію переселенця, який до того ж зазнав полону, а місцеві жителі Одеси побачили, які різноманітні, яскраві та смачні культури інших країн, з яких внаслідок війни довелося втікати.

Приємно гостей зустрів і одеський «Двір-сцена», де у театральній формі презентували проект «Добросусідство», який закликає бути дружніми один до одного, бо всі ми сусіди та маємо спільними зусиллями покращувати свій добробут.

Це та багато іншого, що вмістив у собі дводенний форум, сприяло збереженню миру, розбудові громадянського суспільства, просуванню ідеї толерантності та добросусідського ставлення одне до одного, розширенню світогляду та популяризації грамотності.

Організатори – ГО «Десяте квітня» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR)

Правовий консультант до ГО «Десяте квітня» (Одеса)

Правовий консультант до ГО «Десяте квітня» (Одеса)

Громадська організація «Десяте квітня» оголошує вакансію на зайняття посади правового консультанта в проекті «Мобілізація громади, правова та соціальна допомога біженцям та особам без громадянства в м. Одесі». Дедлайн – 18 вересня 2019 рок
Детальнiше ознайомитися з вакансiєю можна тут.