Громадськість України та Молдови налагоджували співпрацю

Громадські організації Молдови вразили представників України, а саме організацій Південного регіону своєю професійністю та відкритістю до співробітництва.
В межах обмінного візиту, який відбувся 28-29 листопада 2019 року в м. Кишинів, представники неурядових організацій, які опікуються правами внутрішньо переміщених осіб, дізналися, як в Молдові працює громадськість, а саме як залучають ресурси, як співпрацюють з владою та як будують свої команди.
Протягом двох днів представники з Одеської, Миколаївської, Херсонської та Кіровоградської областей відвідали такі організації: Junior Achievement Moldova, The Association for Child and Family Empowerment “AVE COPIII”, Media Center for Youth, Institute for Development and Social Initiatives “Viitorul”, The Charity Centre for Refugees та CReDO – Resource Center for Human Rights.
Всі приймаючі сторони охоче ділилися особливостями своєї діяльності, тим, як залучають молодь до громадської діяльності, як співпрацюють з владою і бізнесом та втілюють важливі зміни в державі, а гості жваво задавати запитання та розповідали про український досвід.
Окремою метою візиту було вивчення питання захисту персональних даних в Республіці Молдова, адже саме там створено Національний Центр із захисту персональних даних. Фахівці центру розповіли учасникам про особливості контролю у даній сфері та надали практичні рекомендації щодо запровадження політик захисту персональних даних в громадських організаціях.
Маємо надію, що продовженням візиту стане реалізація спільних міжнародних ініціатив, покликаних сприяти захисту прав людини та розбудові громад України та Молдови.
Візит здійснено в рамках проекту «Правова допомога внутрішньо переміщеним особам та розширення прав і можливостей громад на Півдні України», що підтримується Агентством ООН у справах біженців (УВКБ ООН).

Огляд судової практики ГО «Десяте квітня» з виконання судових рішень, що стосуються повернення боргів по пенсіям та відновлення пенсійних виплат.

Огляд судової практики ГО «Десяте квітня» з виконання судових рішень, що стосуються повернення боргів по пенсіям та відновлення пенсійних виплат станом на листопад 2019 р. Огляд охоплює 3 області України: Одеська, Хесонська, Кіровоградська. Детальна інформація викладена  ⇒ Звіт з пенсійних справ та англійською IDPs’ Pension Rights (ENG)

В Одесі презентовано звіт щодо житлових потреб переселенців

Лише 3% опитаних внутрішньо переміщених осіб придбали власне житло в Одеській області, а 77% вже понад 5 років як орендують помешкання. Події на Сході України змусили цих людей покинути власні домівки, і переважна більшість з них (майже 80%) не мають жодних перспектив придбати житло на новому місці проживання. Це також зумовлено тим, що доходи не дозволяють накопичити необхідну суму, а того, що пропонує влада не достатньо, щоби задовольнити потреби.

Звіт за результатами дослідження доступний за посиланням.

Детальніше про житлову проблему ВПО (види потреб, можливості, рішення) говорили представники ГО «Десяте квітня» та Коаліції ВПО в Одеській області на прес-конференції, присвяченій презентації дослідження.

Опубліковано Десяте Квітня Четвер, 14 листопада 2019 р.

Що визначає нашу впевненість у завтрашньому дні?

Напевно, перше, що приходить в голову кожному – дах над головою. Як показало дослідження, проведене Коаліцією ВПО Півдня України та ГО «Десяте квітня», лише 3% внутрішньо переміщених осіб в Одеській області можуть бути спокійними, що завтра не доведеться вкотре збирати речі та шукати нове житло, оскільки вони вже мають власне. Решта – досі орендують кімнати/квартири/будинки, проживають у родичів або в колективних центрах, та не можуть собі дозволити придбати нерухомість на ринкових умовах. Це зумовлено також тим, що сукупний дохід 23% родин дорівнює 1000-5000 грн, 31% – 5000-10000 грн та 22% – 10000-15000 грн. В середньому вартість орендованого житла в Одесі коливається в межах 5000-8000 грн. Таким чином, якщо брати приблизні середні показники, то родина, що складається з 3 членів, маючи дохід 10000 грн та сплачуючи щомісячну орендну плату квартири в розмірі 6000 грн., не спроможна накопичити достатньо коштів для придбання житла на ринкових умовах. Соціальне житло в Одеській області відсутнє взагалі, а ті державні, регіональні, місцеві програми, які сьогодні існують – малоефективні внаслідок слабкого фінансування, недосконалих механізмів реалізації та низької поінформованості про них самих внутрішньо переміщених осіб.

Про це та інші проблеми в забезпеченні житлом ВПО в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Кіровоградській областях говорили координатори Коаліції в Харкові на форумі «Міста солідарності» 3 жовтня 2019 року, який був організований Агентством ООН у справах біженців. Спільна робота представників громадського сектору та центральних і місцевих органів влади із 36 міст України була спрямована на розробку дієвих рекомендацій, впровадження яких змінить житлову ситуацію ВПО на краще.

За результатами напрацювань в рамках заходу, Коаліція поставила собі за мету:
по-перше, адвокатувати удосконалення вже існуючих житлових програм, впровадження додаткових програм (пільгове кредитування, лізингові програми), залучення коштів на їх реалізацію;
по-друге, просувати внесення змін в законодавство, що стосується порядку отримання соціального та тимчасового житла, сприяти створенню таких фондів;
по-третє, проводити інформаційні кампанії серед ВПО щодо можливостей вирішення житлового питання, і не тільки.

Нагадаємо, що Коаліція ВПО Півдня України була створена в лютому 2019 року з метою вирішення найболючішої проблеми ВПО – житлової. Коаліція працює послідовно та цілеспрямовано, проводить дослідження потреб в житлі ВПО, встановлює партнерські відносини із органами влади, із задоволенням обмінюється напрацьованим досвідом та мотивована на подальшу плідну роботу.

Вище наведені попередні результати дослідження «Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в житлі: види, можливості, рішення», яке проводилось Коаліцією ВПО Півдня України (збір даних) та ГО «Десяте квітня» (розробка методології, інструментарію дослідження, обробка та аналіз даних) протягом 2019 року. Звіт буде опубліковано найближчим часом.

 

Як відновити судове, виконавче провадження, матеріали якого було втрачено на непідконтрольній території?

Нормативно-правове регулювання, практичні поради, алгоритм дій напрацьовувати правники системи БВПД разом з юристами ГО «Десяте квітня» підчас воркшопів, організованих в партнерстві з Агентством ООН у справах біженців.

Фахівці обмінялися власними напрацюваннями в судовій практиці з питань захисту прав ВПО, вдосконалили навички аналізу судової практики, формулювання правових позицій, формування нових підходів до вирішення нетипових справ.

Важливо зазначити, що організувати заходи вдалося завдяки підтримці Координаційного центра з надання правової допомоги, правового клубу «Правокатор» м. Дніпро, Регіональних центрів з надання БВПД у Кіровоградській, Херсонській, Миколаївській областях.

Маємо намір не зупинятися та вже 30-31 жовтня 2019 р. на «Вікінгів» системи БВПД чекатиме Школа тренерів, організовану спільно з правовим клубом «Правокатор.Одеса».