Що визначає нашу впевненість у завтрашньому дні?

Напевно, перше, що приходить в голову кожному – дах над головою. Як показало дослідження, проведене Коаліцією ВПО Півдня України та ГО «Десяте квітня», лише 3% внутрішньо переміщених осіб в Одеській області можуть бути спокійними, що завтра не доведеться вкотре збирати речі та шукати нове житло, оскільки вони вже мають власне. Решта – досі орендують кімнати/квартири/будинки, проживають у родичів або в колективних центрах, та не можуть собі дозволити придбати нерухомість на ринкових умовах. Це зумовлено також тим, що сукупний дохід 23% родин дорівнює 1000-5000 грн, 31% – 5000-10000 грн та 22% – 10000-15000 грн. В середньому вартість орендованого житла в Одесі коливається в межах 5000-8000 грн. Таким чином, якщо брати приблизні середні показники, то родина, що складається з 3 членів, маючи дохід 10000 грн та сплачуючи щомісячну орендну плату квартири в розмірі 6000 грн., не спроможна накопичити достатньо коштів для придбання житла на ринкових умовах. Соціальне житло в Одеській області відсутнє взагалі, а ті державні, регіональні, місцеві програми, які сьогодні існують – малоефективні внаслідок слабкого фінансування, недосконалих механізмів реалізації та низької поінформованості про них самих внутрішньо переміщених осіб.

Про це та інші проблеми в забезпеченні житлом ВПО в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Кіровоградській областях говорили координатори Коаліції в Харкові на форумі «Міста солідарності» 3 жовтня 2019 року, який був організований Агентством ООН у справах біженців. Спільна робота представників громадського сектору та центральних і місцевих органів влади із 36 міст України була спрямована на розробку дієвих рекомендацій, впровадження яких змінить житлову ситуацію ВПО на краще.

За результатами напрацювань в рамках заходу, Коаліція поставила собі за мету:
по-перше, адвокатувати удосконалення вже існуючих житлових програм, впровадження додаткових програм (пільгове кредитування, лізингові програми), залучення коштів на їх реалізацію;
по-друге, просувати внесення змін в законодавство, що стосується порядку отримання соціального та тимчасового житла, сприяти створенню таких фондів;
по-третє, проводити інформаційні кампанії серед ВПО щодо можливостей вирішення житлового питання, і не тільки.

Нагадаємо, що Коаліція ВПО Півдня України була створена в лютому 2019 року з метою вирішення найболючішої проблеми ВПО – житлової. Коаліція працює послідовно та цілеспрямовано, проводить дослідження потреб в житлі ВПО, встановлює партнерські відносини із органами влади, із задоволенням обмінюється напрацьованим досвідом та мотивована на подальшу плідну роботу.

Вище наведені попередні результати дослідження «Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в житлі: види, можливості, рішення», яке проводилось Коаліцією ВПО Півдня України (збір даних) та ГО «Десяте квітня» (розробка методології, інструментарію дослідження, обробка та аналіз даних) протягом 2019 року. Звіт буде опубліковано найближчим часом.

 

Вумен-клаб в Пункті тимчасового розміщення біженців

Загальновідомо, що пошук захисту в чужій країні – це купа проблем. Така є не легка доля біженців і всему світі. Але в одеському Пункті тимчасового розміщення біженців, не зважаючи на негаразди, започаткувалась громадська ініціатива. Жіноцтво ПТРБ, при підтримці адміністрації, саморганізувались в своєрідний вумен-клаб. Жінки збираються і обговорюють проблеми свого життя, співають пісень та займаються рукоділлям. На разі вумен-клаб збирався три рази і все більше жінок мають бажання долучитись до цієї комюніті.

Як відновити судове, виконавче провадження, матеріали якого було втрачено на непідконтрольній території?

Нормативно-правове регулювання, практичні поради, алгоритм дій напрацьовувати правники системи БВПД разом з юристами ГО «Десяте квітня» підчас воркшопів, організованих в партнерстві з Агентством ООН у справах біженців.

Фахівці обмінялися власними напрацюваннями в судовій практиці з питань захисту прав ВПО, вдосконалили навички аналізу судової практики, формулювання правових позицій, формування нових підходів до вирішення нетипових справ.

Важливо зазначити, що організувати заходи вдалося завдяки підтримці Координаційного центра з надання правової допомоги, правового клубу «Правокатор» м. Дніпро, Регіональних центрів з надання БВПД у Кіровоградській, Херсонській, Миколаївській областях.

Маємо намір не зупинятися та вже 30-31 жовтня 2019 р. на «Вікінгів» системи БВПД чекатиме Школа тренерів, організовану спільно з правовим клубом «Правокатор.Одеса».

Від діла до розмов..

Таким шляхом пішла Коаліція ВПО Півдня України, де представники кожної з 4-х областей (Одеської, Херсонської, Миколаївської та Кіровоградської) напрацювавши здобутки у питаннях житла, ділилися інформацією за круглим столом. Так, основними тезами зустрічі стали:
– коаліція в Одеській області налагодила співпрацю з Моніторинговою місією ОБСЄ, Українським фондом соціальних інвестицій та іншими організаціями. Знайшли будівлю, яка може бути переведена у фонд соціального/тимчасового житла, підготували відповідні листи та налагоджують взаємодію з органами влади для вирішення даного питання. Також в Одеській області проведено дослідження «Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в жилі: види, можливості, рішення», результати якого будуть представлені широкому загалу найближчим часом».
– В Миколаївській області родина ВПО змогла скористатися міською житловою програмою. Крім того, члени коаліції завершують аналогічне дослідження.
– В Херсонській області члени коаліції провели кампанію зі збору інформації щодо житлового забезпечення ВПО, шляхом інформаційних запитів. Так, Протягом 2016 – 2018 років в рамках діючої Програми, відповідно до наданих клопотань органів місцевого самоврядування та райдержадміністрацій, 7 родин внутрішньо переміщених осіб отримали пільгові кредити для придбання житла на загальну суму понад 700 тис. грн. Ще коаліція виявила об’єкт комунальної власності, який може бути соціальним житлом в Скадовську. Але до того, в цьому курортному містечку почали постановку ВПО на соціальний квартирний облік, що також є здобутком.
– В Кіровоградській області активно лобіюються питання виділення земельних ділянок під житлову забудову для ВПО. Державна програма «Доступне житло» в області не реалізовується, оскільки там не відбувається будівництво житлових будинків.

Серед пріоритетів діяльності коаліції, координатори визначили завершення дослідження в усіх регіонах, де діє об’єднання; інформування ВПО про наявні житлові програми та можливості; лобіювання впровадження програми лізингу та належного забезпечення діяльності існуючих державних, регіональних та місцевих програм; наповнення фондів соціального та тимчасового житла шляхом виявлення, переведення в комунальну власність та реконструкцію придатних будівель, а також забезпечення постановки ВПО на відповідні соціальні квартирні обліки тощо.

Про це та інше координатори будуть розповідати на Форумі «Міста солідарності», що відбудеться вже на початку жовтня в Харкові, тож не зайвим було і попрактикуватися і ораторському мистецтву, де професійний ментор дав практичні поради як зробити виступ максимально переконливим, аби партнери з інших організацій, зокрема міжнародних, та органи влади охоче співпрацювали у вирішенні житлової проблеми ВПО.

Нагадаємо, що Коаліція ВПО Півдня України була створена 21 організацією у лютому цього року, щоби ефективно сприяти інтеграції ВПО у нові громади, шляхом вирішення головної проблеми – відсутності житла.

Informal FORUM

Що якнайкраще надихає на нові звершення?

Звичайно що мотивуючі успішні приклади, спілкування в колі однодумців, генерація спільних ідей та позитивні емоції.

Все це чекало на спільноти біженців та переселенців в Одесі під час другого щорічного форуму, який відбувся у вересні 2019 року. Виступи спікерів, які досягли успіхів у сферах культури, здорового способу життя, комунікацій, освіти та екології; робота над новими проектами за нестандартними алгоритмами; презентації своїх культур та здобутків, а також енергійний концерт наповнили 2 дні заходу. Метою форуму було не тільки здійснити профілактику професійного вигорання, надихнути на нові ідеї, розширити горизонти пошуку нових, цікавих рішень буденних проблем переміщених осіб, а й налагодити партнерські зв’язки, об’єднати зусилля тих, хто щодня захищає інтереси людей, які вимушено покинули свої домівки, і це нам вдалося! Завдяки форуму, хлопчина з Криму поділився своїм талантом гри на саксофоні на Дні міста Баштанки, куди його запросила спільнота, що опікується переселенцями, а переселенка, що проживає в Кіровоградській області, об’єднала за столом однодумців з інших регіонів, які хочуть розбудовувати міста, що вже стали їх домівками, за символічною грою «Світ громад». Біженці дізналися історію переселенця, який до того ж зазнав полону, а місцеві жителі Одеси побачили, які різноманітні, яскраві та смачні культури інших країн, з яких внаслідок війни довелося втікати.

Приємно гостей зустрів і одеський «Двір-сцена», де у театральній формі презентували проект «Добросусідство», який закликає бути дружніми один до одного, бо всі ми сусіди та маємо спільними зусиллями покращувати свій добробут.

Це та багато іншого, що вмістив у собі дводенний форум, сприяло збереженню миру, розбудові громадянського суспільства, просуванню ідеї толерантності та добросусідського ставлення одне до одного, розширенню світогляду та популяризації грамотності.

Організатори – ГО «Десяте квітня» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR)