Проект «ЗАХИСНИК»

Also available in English

Географічне покриття: Миколаївська, Одеська, Херсонська області

Дати реалізації проекту: серпень 2018 р. – січень 2019 р.

Коротко про проект

Головною ціллю проекту «Захисник» є підвищення доступу до правосуддя для вразливих груп. У свою чергу, завданнями проекту є покращення якості правових послуг, що надаються захисниками-адвокатами, що надають безоплатну вторинну правову допомогу, та зміцнити спроможність місцевих центрів з надання безоплатної правової допомоги в трьох пілотних областях ефективно здійснювати свій мандат. Проект реалізується в межах проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», фінансованого урядом Данії. Реалізація проекту буде здійснюватися протягом 22 серпня 2018 року по 22 січня 2019 року.

Проект охоплює три пілотні області – Миколаївську, Одеську та Херсонську області. Він матиме вплив на життя більше ніж 4,5 мільйонів осіб, що проживають на цих територіях, приділяючи окрему увагу представникам вразливих груп (особи з інвалідністю, неповнолітні, ВПО, біженці, меншин і т.д.). Він спрямований на покращення доступу до правосуддя через покращення якості правових послуг та зміцнення спроможності центрів з надання безоплатної допомоги. Головними зацікавленими сторонами (стейкхолдерами) проекту є центри/бюро з надання безоплатної вторинної правової допомоги, регіональні Департаменти МВС, Генеральної прокуратури, суди загальної юрисдикції та спеціалізовані суди, а також НУО, що надають безоплатну правову допомогу, в Миколаївській, Одеській, Херсонській областях

Серед запланованих заходів є проведення дослідження з доступу до правосуддя в кримінальних справах серед вразливих груп в пілотних регіонах, проведення тренінгів для адвокатів та організація семінарів і міжнародної конференції з метою підвищення знань та навичок адвокатів та покращення взаємодії між органами державної влади задля забезпечення доступу до правосуддя.

 

“Доступ до правосуддя для вразливих груп у кримінальних справах в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях” – Міжнародна конференція

Проект «ЗАХИСНИК»

Перша конференція в рамках проекту “Захисник” відбулася в Одесі 2-3 листопада 2018.

Конференція була організована Громадською організацією “Десяте квітня”, яка реалізує проект “Захисник”, який фінансується Радою Європи.

Конференція відбулася в форматі форуму для обговорення серед представників Координаційного центру надання правової допомоги, регіональних управлінь МВС, регіональних відділень Генеральної прокуратури, судів, неурядових організацій, які працюють в сфері правової допомоги в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Учасники мали можливість обговорити питання щодо доступу до правосуддя в кримінальних справах для вразливих груп (людей з особливими потребами, дітей, переселенців, біженців, меншин тощо). Для багатьох учасників конференція відкрила можливості для професійного розвитку в сфері надання правової допомоги вразливим групам. Адвокати, які приїхали на конференцію, мали змогу обмінятися своїм професійним досвідом, обговорити актуальні питання щодо надання правової допомоги вразливим групам та дізнатися про іноземний досвід у цьому питанні.

Серед гостей конференції були представники Ради Європи Кетеван Цхомелідзе та Олександр Дворніченко, представники Верховного суду, Координаційного центру з надання правової допомоги, Вищої ради правосуддя, Національної асоціації адвокатів України, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, Управління моніторингу дотримання прав людини МВС України, Національної поліції України.

Міжнародний експерт з Європейського суду з прав людини та міжнародні експерти з Молдови, Естонії та Литви виступили з презентаціями для українських колег та поділилися своїм досвідом надання правової допомоги у кримінальних справах.

В перший день конференції Президент громадської організації “Десяте квітня” Марина Курочкіна привітала учасників та експерти проекту “Захісник” Лейла Жданова та Олексій Хмара представили цілі, методологію та результати дослідження “Доступ до правової допомоги для вразливих груп у кримінальних справах на півдні України (на прикладі Херсонської, Миколаївської та Одеської областей)». Після цього відбулася відкрита дискусія щодо потенційних шляхів удосконалення дослідження, яке було представлене експертами.

Експерти проекту визнали, що Україна доклала значних зусиль для забезпечення доступу громадян до правосуддя в цілому та у кримінальному процесі зокрема. Держава прийняла необхідне національне законодавство та створило систему вторинної юридичної допомоги. Тим не менш, вони поставили багато актуальних питань щодо доступу до правосуддя для вразливих груп з метою отримати відгуки від учасників конференції та знайти спільні рішення та рекомендації щодо подальшого розвитку надання правової допомоги вразливим групам у Одеській, Херсонській та Миколаївській областях.

Після цього учасники та гості конференції з задоволенням спостерігали за презентацією Дмитра Третьякова (старшого юриста Європейського суду з прав людини) «Право на справедливий судовий розгляд: Європейський суд з практики прав людини щодо України». Пан Третьяков представив огляд практики Європейського суду з прав людини щодо України, приділяючи особливу увагу кримінальним справам.

Вступ до досвіду надання правової допомоги іноземних держав розпочався з презентації Ліліана Дарія (тренера та директора модуля в Національному інституті юстиції Республіки Молдова). Пан Дарій пояснив особливості надання правової допомоги в Молдові з практичної точки зору. Він зазначив, що порівняння системи правової допомоги в Україні та Молдові є складним через фактор кількості населення в країнах. Проте пан Дарій намагався представити детальний опис системи молдавської правової допомоги з метою поділитися корисними правовими реформами, що відбуваються в Молдові.

Другий день конференції був присвячений презентаціям міжнародних експертів з Естонії та Литви. Анті Аасма (Адвокат з Естонії) розповів про національну систему надання правової допомоги в його країні. Як успішний адвокат, який спеціалізується на кримінальних та цивільних справах, пан Аасмаа, зокрема, надав статистику та загальний результат надання правової допомоги в Естонії.

Експерт з Литви Анжеліка Баневичене (директор Державної гарантованої юридичної допомоги в Литві) описала структуру системи правової допомоги та окреслила стандарти контролю якості, які використовують при відборі та моніторингу діяльності адвокатів. Презентація пані Беневичене була зосереджена не тільки на литовському, а й на міжнародному досвіді.

Вся команда проекту «Захисник» дуже вдячна всім експертам та гостям за активну участь! Конференція закінчилася на позитивній ноті, і ми сподіваємось на подальшу співпрацю. Команда проекту “Захисник” вже працює над проведенням семінарів та вебінарів, які будуть зосереджені на конкретних питаннях щодо надання правової допомоги вразливим групам. Ми з нетерпінням чекаємо майбутніх зустрічей і вітаємо всіх членів юридичної спільноти в Україні!

Регіональний семінар:

“Доступ до правосуддя для вразливих груп населення у кримінальних справах в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях”

https://www.facebook.com/pg/dkodua/photos/?tab=album&album_id=559425474521612

30 листопада 2018 року Громадською організацією “Десяте квітня” за фінансової підтримки Ради Європи було проведено регіональний семінар “Доступ до правосуддя для вразливих груп у кримінальних справах у Херсонській, Миколаївській та Одеській областях”.

Семінар представив собою форум для обговорення серед представників судів, прокуратури, міліції, центрів надання безоплатної правової допомоги (бюро), адвокатської спільноти, пенітенціарних установ та неурядових організацій м. Миколаєва та області. Учасники мали можливість обговорити питаня доступу до правосуддя в кримінальних справах для вразливих груп (людей з особливими потребами, дітей, переселенців, біженців, меншин тощо).

Першив виступив Микола Пашковський, кандидат юридичних наук, доцент, науковий радник АО “Barristers”, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді України, та освітив тему  “Міжнародні стандарти захисту прав людини в кримінальному процесі”.

Протягом виступу були розглянуті наступні питання:

 Концепція прав людини як практична концепція;

 Європейський механізм захисту прав людини;

 Європейські стандарти прав людини в кримінальному судочинстві;

 Принципи та критерії ефективного розслідування;

 Загальні стандарти щодо тримання під вартою;

 Концепція справедливого судового розгляду;

 Рівність процесуальних можливостей;

 Стандарти допустимості доказів;

 Практика Європейського суду з прав людини стосовно достовірності доказів та встановлення порушення;

 Застосування міжнародних стандартів при здійсненні правосуддя.

Наступним виступив адвокат Андрій Лещенко із презентацією на тему “Особливості надання правової допомоги біженцям, особам без громадянства та іноземцям у справах щодо екстрадиції”.

Зокрема пан Андрій освітив такі питання:

 Основні нормативно-правові акти в сфері екстрадиції;

 Злочини, які є підставою для видачі;

 Органи, які здійснюють екстрадиційну перевірку та приймають рішення про екстрадицію;

 Підстави для відмови у видачі;

Аналіз положень Конвенції про захист прав та основоположних свобод щодо екстрадиції;

Категорії прав людини;

Заборона катувань.

Враховуючи спрямованість проекту “Захисник”, в програму семінару також було включено сесію щодо психологічних аспектів роботи з вразливими групами громадян. Керівник Благодійного Фонду “Планета добрих людиней” Максим Джум поінформував учасників про особливості соціальної та психологічної підтримки ромів у процесі судочинства. Він також звернувся до наступних питань:

 Складні умови життя ромів;

 Вплив неосвідченості та відсутності ідентифікаційних документів, документів щодо права власності;

 Що викликає страх у ромів перед державними органами влади;

 Загальне орієнтування на нелегальні способи вирішення проблем;

 Вплив низької якості надання юридичних послуг.

Психолог Анжеліка Жукова, яка провела заключну лекцію в рамках семінару, ознайомила аудиторію із причинами професійного вигорання та надала учасникам рекомендації щодо його подолання. Зокрема:

 Фактори, що призводять до вичерпання особистих ресурсів і можуть призвести до вигорання;

 Реакція на розчарування в конфліктній ситуації;

✓ Ознаки професійного вигорання та його профілактики;

 Методи зниження стресу.

Багатьох учасників семінару наголосили, що він надав можливості для професійного розвитку в сфері надання правової допомоги вразливим групам. Адвокати мали змогу обмінятися своїм професійним досвідом, обговорити актуальні питання щодо надання правової допомоги вразливим групам та дізнатися про практику ЄСПЛ у цьому питанні.

Ми дуже вдячні всім експертам та гостям за активну участь! Семінар завершився на позитивній ноті, і ми сподіваємося на подальшу співпрацю. Команда проекту “Захисник” вже працює над організацією проведення вебінарів та конференції, яка буде мати місце в Одесі 18 січня 2019 року, і буде зосереджена на конкретних питаннях щодо надання правової допомоги вразливим групам. Ми з нетерпінням чекаємо майбутніх зустрічей і вітаємо всіх членів юридичного товариства в Україні!

 

 

Comments are closed.